Coraz więcej firm wykorzystuje w procesie produkcji rozkroje, które pozwalają na maksymalne zużycie dostępnych materiałów i ograniczenie odpadów do minimum. Organizacją rozkrojów zajmują się specjalistyczne programy, z którymi można zintegrować system ERP, by kompleksowo zarządzać procesami produkcyjnymi i technologicznymi w całej firmie.
System Macrologic ERP umożliwia między innymi przygotowywanie zleceń produkcyjnych, określenie zapotrzebowania na materiały i ich kosztów, przygotowanie optymalnego harmonogramu produkcji oraz sprawne zarządzanie magazynem i dostawami.
Wykorzystanie rozkrojów to wymierne korzyści dla firmy
Duża konkurencja na rynku sprawia, że firmy muszą dbać o jakość i terminowość realizowanych zamówień, nie zapominając przy tym o optymalizacji kosztów. Doskonałym sposobem na zwiększenie efektywności produkcji jest wykorzystanie w jej toku rozkrojów. Służą one do precyzyjnego docinania materiałów takich jak metal, płyty meblarskie, papier, blachy czy szkło na dowolne formaty, przy maksymalnym wykorzystaniu dostępnego materiału i ograniczeniu ilości odpadów. Odpowiednim ułożeniem wykrojników na materiale sterują oczywiście specjalistyczne programy przeznaczone do optymalizacji cięcia i minimalizacji odpadów produkcyjnych. Już samo to przekłada się na korzyści dla firm w postaci oszczędności materiałów i obniżenia kosztów produkcji.
Nowe możliwości zarządzania produkcją z Macrologic ERP
Włączenie w te procesy systemu Macrologic ERP nie tylko maksymalizuje powyższe korzyści, ale uzupełnia je o nowe możliwości:
- definiowanie kart technologicznych uwzględniających rozkroje,
- szybkie przygotowanie zleceń produkcyjnych i ich ewidencja,
- bieżąca kontrola nad realizowanymi zamówieniami, w tym eliminowanie wadliwych produktów,
- szacowanie kosztów wytworzenia produktów na podstawie zdefiniowanej technologii uwzględniającej rozkroje,
- aktualne informacje o stanach magazynowych, w tym raporty odpadów,
- analiza zapotrzebowania na materiały i szacowanie ich kosztów,
- zlecanie dostaw materiałów,
- ewidencja czasu pracy pracowników.
Łączenie zleceń produkcyjnych i wykorzystanie rozkrojów
Kluczowe dla firm pracujących z rozkrojami jest dążenie do jak najefektywniejszego zużycia surowców, z których powstają ich produkty. System przygotowuje zlecenia produkcyjne tak, aby na jednym rozkroju można było umieścić różnorodne produkty i maksymalnie wykorzystać dostępny materiał.
Zlecenia produkcyjne w łatwy sposób konstruować można w oparciu o zgromadzone w programie dane o produktach, zasobach (maszyny, linie produkcyjne, pracownicy), materiałach i technologiach. Można również określić pożądane wymiary produktów. Warto zaznaczyć, że podczas generowania zamówień produkcyjnych w Macrologic ERP dla produkcji korzystamy z listy wszystkich zamówień, na której produkty możliwe do wyprodukowania w technologii rozkrojów są specjalnie oznaczone. Co ważne, produkty można poddać dalszym operacjom, takim jak chociażby składanie, przewijanie, paczkowanie itp., a w sam proces technologiczny wpleść można takie elementy jak przygotowanie linii produkcyjnej czy sprzątanie stanowiska pracy, a także uporządkować je w określonej kolejności.
Przygotowane w systemie ERP zlecenia trafiają do zintegrowanego z nim oprogramowania do zarządzania rozkrojami i łączone są w taki sposób, aby zoptymalizować zużycie materiałów i ograniczyć do minimum powstawanie odpadów.
Jakie funkcjonalności musi mieć system ERP dla branży laserowej?
Aktualizacja stanów magazynowych
Dzięki stałej współpracy między systemem Macrologic a programem do zarządzania rozkrojami, stany magazynowe surowców są na bieżąco aktualizowane. Ułatwia to nie tylko planowanie dostaw, ale także kontrolę nad surowcami wybieranymi do produkcji konkretnych partii produktów. Program tworzący rozkroje dopasowuje je bowiem do materiałów tak, aby w maksymalny sposób je wykorzystać. Dlatego też możliwe jest zużywanie nie tylko całych nowych rolek materiałów, ale także rolek częściowo już wykorzystanych, a nawet skrawków materiałów pozostałych z innych zleceń produkcyjnych. Oszczędności materiałów mogą okazać się naprawdę imponujące. Przekłada się to oczywiście bezpośrednio na zmniejszenie kosztów wyprodukowania poszczególnych produktów.
Rozliczanie produkcji
Dane o wyprodukowanych produktach na bieżąco trafiają do systemu ERP i przyporządkowywane są do poszczególnych zleceń produkcyjnych. Dzięki temu można śledzić stan realizacji każdego ze zleconych zamówień. Przetwarzane w ten sposób dane mogą uwzględniać na przykład wielkość i wagę produktów. System rejestruje także uszkodzone produkty oraz partie produktów, które muszą przejść teksty kontroli jakości. Możliwe jest również raportowanie ilości produktów wytwarzanych na każdej maszynie czy linii produkcyjnej. Można także przeliczyć ilości wyprodukowanych elementów w odniesieniu do jednostek zużytych na ich produkcję surowców. W razie awarii maszyn system automatycznie raportuje dotychczas wytworzone ilości produktów i informacje o rodzaju awarii.
Co zyskujesz dzięki połączeniu programu do tworzenia rozkrojów z systemem Macrologic ERP?
Minimalizowanie strat materiałów i zmniejszenie kosztów produkcji
Największą korzyścią ze współpracy oprogramowania ERP z programami do rozkrojów jest zmniejszenie kosztów produkcji. Dzieje się tak dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu materiałów – ilość odpadów powstających w procesie produkcji jest minimalizowana, a zużyciu ulegają nawet najmniejsze skrawki materiałów. Oprogramowanie pilnuje, aby materiały przeznaczone do produkcji zużywane były w określonej kolejności i w całości wykorzystywane.
Aktualne informacje o stanach magazynowych surowców
Stała współpraca między modułami produkcyjnym i magazynowym sprzyja planowaniu dostaw oraz wspiera organizację pracy magazynu. Magazyn z wyprzedzeniem otrzymuje informacje o planowanej produkcji, co umożliwia wcześniejsze przygotowanie materiałów do produkcji i przyspiesza prace.
Łatwiejsze rozliczenie czasu pracy pracowników
Dzięki integracji modułu produkcyjnego z kadrowo-płacowym możliwe jest dokładniejsze rozliczanie czasu pracy pracowników poprzez sprawne rejestrowanie prac wykonanych przez pracowników, maszyny i kooperantów. Możliwa jest ewidencja czynności przygotowawczych i zakończeniowych. Pozwala to analizować zadania, jakie realizują pracownicy i oceniać ich efektywność.
Szacowanie kosztów wytworzenia produktów
Integracja z Macrologic ERP Produkcja pozwala na wyliczenie rzeczywistych kosztów wytworzenia poszczególnych produktów. Koszty mogą być analizowane dla całego zlecenia lub w podziale na fazy produkcji. Możliwa jest analiza kosztów w wybranym okresie, na przykład miesiącu czy roku. Można także porównywać koszty rzeczywiste z planowanymi, jak również porównywać analizy z różnych okresów, co umożliwia podjęcie działań prowadzących do optymalizacji kosztów produkcji.
Pozostałe korzyści
- Zmniejszenie ilości odpadów
- Lepsze wykorzystanie surowców
- Oszczędność czasu
- Zmniejszenie kosztów produkcji
- Efektywne zarządzanie czasem pracy pracowników
- Szacowanie kosztów wytworzenia produktów
- Aktualizacja stanów magazynowych
- Kontrola zużycia materiałów
- Przyspieszenie produkcji
- Realizacja wielu zleceń jednocześnie
- Automatyzacja rozliczania produkcji