Parlament Europejski zatwierdził Dyrektywę w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSDDD), która ma zagwarantować, że firmy będą monitorować i reagować na negatywne skutki swoich działań w obszarze praw człowieka i kwestii środowiskowych, także w swoich łańcuchach wartości.
Dyrektywa CSDDD – na czym polega?
Po wielu miesiącach negocjacji, w marcu 2024 r. Rada UE zatwierdziła, a w kwietniu 2024 r. Parlament Europejski przyjął, tekst Dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju CSDDD (nazywanej także CS3D) – Corporate Social Due Diligence Directive. Celem Dyrektywy jest:
- wprowadzenie obowiązku należytej staranności w odniesieniu do poszanowania praw człowieka i kwestii środowiskowych dla firm zobligowanych do sporządzania raportów ESG – obowiązek ten będzie dotyczył działalności własnej przedsiębiorstw, działalności jednostek zależnych oraz do tzw. łańcucha działalności (chain of activities); w tym miejscu pojawiała się w zatwierdzonym dokumencie zmiana, a mianowicie wcześniej było używane pojęcie łańcucha wartości (value chain).
- zwiększenie odpowiedzialności i rozliczalności przedsiębiorstw za negatywne skutki prowadzonej przez nie działalności,
- poprawę dostępności do środków ochrony prawnej dla osób dotkniętych negatywnymi skutkami mającymi wpływ na prawa człowieka i kwestie środowiskowe, powstałymi w wyniku działalności przedsiębiorstw,
- wprowadzenie przepisów dotyczących odpowiedzialności za naruszenie obowiązku w zakresie należytej staranności, którą należy rozumieć jako proces identyfikacji faktycznych i potencjalnych negatywnych skutków prowadzonej przez siebie działalności na społeczeństwo i środowisko, a także zapobiegania im.
Kogo dotyczy Dyrektywa CSDDD?
Początkowo obowiązki wynikające z Dyrektywy obejmą duże spółki i grupy kapitałowe zatrudniające powyżej 5 000 pracowników i osiągające przychody netto powyżej 1,5 mld euro. Docelowo dyrektywa obejmie również spółki i grupy kapitałowe zatrudniające ponad 1000 pracowników o przychodzie netto powyżej 450 mln euro.
Małe i średnie przedsiębiorstwa nie będą bezpośrednio objęte regulacjami wynikającymi z CSDDD, jednak będąc w łańcuchach dostaw firm podlegających Dyrektywie, aby się w nim utrzymać, będą musiały prowadzić swoją działalność zgodnie z Dyrektywą i przekazywać informacje na ten temat swoim kontrahentom.
Obowiązki wynikające z przepisów o należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw
Dyrektywa obliguje firmy m.in. do:
- uwzględniania kwestii należytej staranności w strategii i politykach przedsiębiorstw oraz zarządzaniu ryzykiem,
- identyfikacji, analizy i priorytetyzacji rzeczywistych oraz potencjalnych negatywnych skutków w obszarze społecznym i środowiskowym wynikających z ich działalności,
- zapobiegania potencjalnym oraz mitygacji faktycznych negatywnych skutków,
- wdrożenia procedur umożliwiających złożenie skarg w przypadku uzasadnionych obaw dotyczących faktycznych lub potencjalnych negatywnych skutków działalności przedsiębiorstw w obszarach objętych Dyrektywą,
- publikowania na swojej stronie internetowej sprawozdania rocznego w odniesieniu do kwestii objętych Dyrektywą,
- ponoszenia odpowiedzialności za szkody, które powstaną w wyniku negatywnych skutków ich działalności, w tym odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorstw
- spełnienie wymogów Due Diligence jako element umów w ramach łańcucha dostaw, wspieranie MŚP w spełnianiu wymogów.
Jaki będzie zakres Dyrektywy CSDDD?
Zakresem raportowania objęte będą następujące działalności:
- działalność własna,
- działalność podmiotów zależnych,
- działalność podmiotów w łańcuchu działań, z którymi firma posiada pośrednie lub bezpośrednie ugruntowane relacje biznesowe.
Kiedy wejdą w życie przepisy Dyrektywy CSDDD?
Kraje członkowskie Unii Europejskiej mają 2 lata na implementację Dyrektywy w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw do krajowych przepisów. Przepisy CSDDD zaczną obowiązywać pierwsze podmioty począwszy od 2027 r.
Kary i sankcje przewidziane przez Dyrektywę CSDDD
W nawiązaniu do projektu Dyrektywy, państwa członkowskie UE będą zobowiązane do powołania odpowiednich organów nadzorczych, które będą mogły m.in. wszcząć postępowanie wyjaśniające z urzędu, przeprowadzać inspekcje, wyznaczać przedsiębiorstwom odpowiednie terminy na podjęcie działań zaradczych czy nakazać zaprzestanie naruszeń przepisów krajowych przyjętych na podstawie Dyrektywy. W kompetencjach tych organów będzie również nakładanie kar pieniężnych na przedsiębiorstwa.
Powiązane dokumenty
Pomocnymi dokumentami przy wdrożeniu CS3D mogę być poniższe dokumenty:
- Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych (OECD Guidelines for MNEs)
- Wytyczne ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka (UNGPs)
- Międzynarodowa Karta Praw Człowieka i osiem podstawowych konwencji określonych w Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Dowiedz się więcej o obowiązkach związanych z raportowaniem zrównoważonego rozwoju:
- Raportowanie ESG – jakie zmiany przyniesie 2024 rok?
- ESG w polskim biznesie – czy firmy są świadome obowiązków?
- Strategia ESG – czym jest i kto powinien ją wprowadzić?
- Strategia ESG – kto odpowiada za jej opracowanie i wdrożenie?
- Jak przygotować strategię ESG?
Ten artykuł powstał we współpracy z Grant Thornton.
Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie, obecna w 147 krajach i zatrudniająca 68 tys. pracowników. W Polsce działa od 30 lat, a zespół liczący około 1000 pracowników w 8 lokalizacjach wspiera klientów w takich obszarach, jak m.in. outsourcing rachunkowości oraz kadr i płac, tax compliance, audyt, doradztwo podatkowe i finansowe, obsługa prawna, konsulting biznesowy i cyfrowy czy dotacje dla firm.