- ZUS IWA za rok 2019
- Projekt ustawy o „likwidacji” OFE
- Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)
- Instrukcja sporządzenia informacji PIT-11 za rok 2019
- Zmiany we wzorach formularzy ZUS
ZUS IWA za rok 2019
Przypominamy, że do 31 stycznia 2020 roku pracodawcy są zobowiązani przekazać do ZUS formularz ZUS IWA „Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” za rok 2019.
Informację tę zobowiązani są przekazywać płatnicy składek spełniający łącznie następujące warunki:
- byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia roku, za który składana jest informacja, i co najmniej jeden dzień w styczniu następnego roku,
- w roku, za który składana jest informacja, zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,
- byli wpisani do rejestru REGON w dniu 31 grudnia roku, za który jest składana informacja ZUS IWA.
Projekt ustawy o „likwidacji” OFE
9 stycznia 2020 roku odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.
Projekt ustawy zakłada przebudowę modelu funkcjonowania OFE umożliwiającego przeniesienie środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (IKE lub ZUS). Ma za cel wprowadzenie systemu emerytalnego opartego na czterech filarach:
- Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) (dobrowolne, prywatne i kapitałowe),
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
- Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK),
- Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
Procedowana ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 r. Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)
PPK stanowi powszechny, dobrowolny program oszczędnościowy, który obejmie automatycznie osoby zatrudnione w wieku od 18 do 55 lat. Za nie pracodawca zobowiązany jest opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne. Pracownicze plany kapitałowe są wdrażane stopniowo. Termin przystąpienia firmy do programu ustawa o PPK uzależniła od wielkości oraz typu pracodawcy.
Firmy zatrudniające co najmniej 50 osób, są zobowiązane do stosowania nowych przepisów od 1 stycznia 2020 r. Podmioty, które zatrudniają co najmniej 20 osób, będą zobligowane do wdrożenia PPK od 1 lipca 2020 r.
Pozostałe przedsiębiorstwa, a także podmioty należące do sektora finansów publicznych będą zobowiązane do tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych dopiero od 1 stycznia 2021 r.
Co ważne, zgodnie z art. 134 ust. 4, podmioty należące do jednej grupy kapitałowej są uprawnione do zawierania umów o zarządzanie i umów o prowadzenie PPK w terminie, w którym ustawa ma zastosowanie (zgodnie z ust. 1) w stosunku do podmiotu, który zatrudnia największą liczbę osób w tej grupie kapitałowej.
Do 24 marca 2020 roku podmioty, które na dzień 30 czerwca 2019 r. zatrudniały co najmniej 50 osób zobowiązywane są dokonać wyboru instytucji finansowej, z którą podpiszą umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK.
Ostateczny termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK dla takiego podmiotu upływa 24 kwietnia 2020 r.
Umowę o prowadzenie PPK, zgodnie z art. 134 ust. 2 ustawy, podmiot zatrudniający zawiera w terminie do 10-go dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia, w którym ustawa zaczyna mieć do niego zastosowanie. Oznacza to, że umowa o prowadzenie PPK powinna być zawarta przez podmiot zatrudniający co najmniej 50 osób do 11 maja 2020 r.
Dowiedz się więcej o PPK z artykułów na naszym blogu.
Instrukcja sporządzenia informacji PIT-11 za rok 2019
15 stycznia na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się instrukcja sporządzenia informacji PIT-11 za rok 2019 w wersji 25 w związku z wejściem w życie 1 sierpnia 2019 roku przepisów dotyczących tzw. ulgi dla młodych (zerowy PIT dla młodych).
Przejdź do instrukcji Ministerstwa Finansów.
Zmiany we wzorach formularzy ZUS
17 stycznia 2020 roku w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2019 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów (Dz. U. z 2020 r. poz. 81).
Powyższe rozporządzenie zmienia m. in. załączniki nr 12, 17, 19, 20, 24 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów (Dz. U. poz. 2495).
Data wejścia w życie rozporządzenia to 1 czerwca 2020 r., z wyjątkiem par. 1 pkt 4, który wchodzi w życie z dniem 1 marca 2020 r.
Rozporządzenie wprowadza zmiany we wzorach następujących dokumentów:
- imiennego raportu miesięcznego o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach ZUS RCA,
- deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA,
- informacji miesięcznej dla osoby ubezpieczonej,
- informacji rocznej dla osoby ubezpieczonej.
Nowelizowane rozporządzenie nadaje ponadto nowe brzmienie opisowi kodu tytułu ubezpieczenia „05 43” – „wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej oraz akcjonariusz prostej spółki akcyjnej wnoszący jako wkład świadczenie pracy lub usług”.